Ljubljana, 16. maj 2025 – Včeraj je v ljubljanskem hotelu Four Points by Sheraton Mons potekala osrednja prireditev ob 30-letnici Tednov vseživljenjskega učenja (TVU) – vseslovenske pobude, ki že tri desetletja navdihuje in spodbuja vse generacije k učenju, osebni rasti in povezovanju. Dogodek je bil praznik učenja in poklon izjemnim posameznikom, ustanovam in skupinam: slavnostno smo razglasili 12 regijskih prejemnikov priznanj ACS 2025, njihove navdihujoče zgodbe pa so zdaj na voljo na portalu www.lahko.si. Med njimi poteka spletni izbor NAJzgodbe vseživljenjskega učenja 2025. Glasujete lahko na portalu Lahko.si do 8. junija.
Isabelle Kempf, direktorica Inštituta UNESCO za vseživljenjsko učenje, dr. Zoran Jelenc, ustanovitelj Andragoškega centra Slovenije, Marko Lotrič, predsednik državnega sveta RS in dr. Nataša Potočnik, direktorica Andragoškega centra Slovenije
Andragoški center Slovenije že več desetletij soustvarja prostor za izobraževanje odraslih. S Tedni vseživljenjskega učenja, ki letos praznujejo častitljivo obletnico, skupaj s partnerji na lokalni in nacionalni ravni utemeljujemo prepričanje, da je znanje temelj napredka – pa tudi vir moči, radosti in samozavesti.
Študijski krožek Bistrica pri Ljudski univerzi Slovenska Bistrica
Med 12. majem in 15. junijem se bo v okviru TVU zvrstilo skoraj 9.000 dogodkov, ki jih pripravlja več kot 2.000 prirediteljev v sodelovanju s 40 koordinatorji. Letošnje prireditve poudarjajo vrednote, kot so znanje, spoštovanje, mir, enakost, sodelovanje in trajnost. Vsi dogodki so zbrani v spletnem koledarju na tvu.acs.si, kjer lahko vsak najde aktivnost zase.
mag. Zvonka Pangerc Pahernik, Marko Lotrič, dr. Nataša Potočnik
Podatki o naraščajoči udeležbi kažejo, da so se Tedni vseživljenjskega učenja globoko zasidrali v zavest posameznikov in skupnosti. »TVU so že zdavnaj prerasli izobraževalni okvir – postali so prostor povezovanja ljudi, ustanov in idej,« pravi Zvonka Pangerc Pahernik, vodja projekta TVU na ACS. »Z vsako novo izvedbo postaja vseživljenjsko učenje bolj prepoznavno, dostopno in naravno del vsakdana – kot tihi, a zvesti sopotnik na poti osebnega, poklicnega in družinskega razvoja.«
Teja Dolgan, Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, Isabelle Kempf, direktorica Inštituta UNESCO za vseživljenjsko učenje in dr. Nataša Potočnik, direktorica Andragoškega centra Slovenije
Teja Dolgan, vodja sektorja za izobraževanje odraslih na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje zagotavlja, da si na ministrstvu prizadevajo zagotavljati sistem, ki omogoča dostopno, kakovostno, prilagodljivo in spodbudno učno okolje za učenje odraslih. »Pobude, kot so TVU, niso le dogodki – so platforma za krepitev družbene zavesti o pomembnosti vseživljenjskega učenja, ki ima večslojni vpliv. Vlaganje v vseživljenjsko učenje je naložba v boljšo prihodnost. Verjamemo v trajnostni razvoj te pobude, ki bo še naprej spodbujala posameznike in skupnosti k učenju, povezovanju in rasti.«
Glasbena točka Tinkare Kovač
Tudi Isabell Kempf, direktorica Inštituta UNESCO za vseživljenjsko učenje, poudarja pomen tovrstnih prizadevanj: »V svetu, ki ga pretresajo konflikti in spremembe, ima vseživljenjsko učenje ključno vlogo pri gradnji miru in pravičnosti. Z učenjem razvijamo kritično mišljenje, empatijo in državljansko zavzetost – temelje miroljubnih družb.«
Dogajanje na 30-letnici TVU
Z razglasitvijo prejemnikov Priznanj ACS 2025 nadaljujemo tradicijo prepoznavanja posameznikov, ustanov in skupnosti, ki živijo vrednote vseživljenjskega učenja. Priznanja podeljujemo že od leta 1997. Do danes jih je prejelo več kot 200 izjemnih učencev, mentorjev, organizacij in okolij, kjer učenje postaja način življenja.
Dogajanje na 30-letnici TVU
Letos smo v okviru nacionalnega razpisa prejeli kar 42 zgodb. Izbor pa je potekal po regijah v sodelovanju z 12 regijskimi komisijami projekta Ozaveščanje za VŽU. Še posebno nas veseli, da smo prejeli predloge iz različnih resorjev. To dokazuje, da je vseživljenjsko učenje vtkano v vse pore naše družbe.
»S priznanji ACS izražamo priznanje in hvaležnost posameznikom, ustanovam in skupinam, ki s svojo predanostjo in zgledom spodbujajo druge k učenju. Njihove zgodbe dokazujejo, da vseživljenjsko učenje ni le pot osebne rasti, ampak tudi navdih za skupnost.« poudarja dr. Nataša Potočnik, direktorica Andragoškega centra Slovenije.
Dvanajst letošnjih prejemnikov priznanj ACS 2025 prihaja iz vseh slovenskih regij. Vsak na svoj način dokazujejo, da je učenje vir moči, spremembe in povezovanja:
Neva Veštan (Gorenjska), Mira Madronič (Jugovzhodna Slovenija), Zuhra Horvat (Koroška), Društvo za ohranjanje istrske tradicije Dvori (Obalno-kraška), Modra fakulteta, Center za izobraževanje na Filozofski fakulteti (Osrednjeslovenska), Gregor Vajs (Podravska), Štefan Kozak (Pomurska), Edisa Hotić (Posavska), Žan Kidrič (Primorsko-notranjska), Jana Turk Šulc (Savinjska), Zavod za mladino, šport in turizem Trbovlje – Skupina Open Club (Zasavska) in Zdenka Žigon (Goriška)
Oglejte si njihove zgodbe na: www.lahko.si/glasovanje.
Prejemniki priznanj ACS
»Začenja se spletno glasovanje za NAJzgodbo 2025«
- maja se je začelo spletno glasovanje za NAJzgodbo vseživljenjskega učenja 2025. Na portalu www.lahko.si lahko vsak dan do 8. junija glasujete za zgodbo, ki vas je najbolj navdihnila. . Zmagovalna zgodba bo razglašena 16. junija v Mariboru. Nagrada je unikatna skulptura francoskega kiparja Guillauma Frogerja.
Vabimo vse, ki verjamejo v moč učenja in osebne rasti, naj prisluhnejo zgodbam, glasujejo in jih delijo naprej.
Skupaj soustvarjajmo gibanje za vseživljenjsko učenje, ki odraža moč skupnosti, povezovanja in učenja za vse generacije.
Učenje krepi in radosti – naj nas spremlja vse življenje!
Več informacij:
- O TVU: mag. Zvonka Pangerc Pahernik (pangerc.pahernik@acs.si)
- O prejemnikih priznanj ACS: Špela Bric (bric@acs.si)
Avtor fotografij: Črt Piksi.
Projekt vodi Andragoški center Slovenije, sofinancirata ga Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada plus (ESS+).